Martin GardnerMartin Gardner, Tulsa, Oklahoma'da büyüdü ve felsefe alanında lisans aldığı Chicago Üniversitesi'nde eğitim aldı.[3] II. Dünya Savaşı boyunca, ABD Deniz Kuvvetleri'nde Atlantik'teki USS Pope (DE-134) savaş gemisinde levazımcı olarak görev aldı. Ağustos 1945 tarihinde Japonya'nın teslim olmasıyla savaş bittiğinde görev aldığı gemi, hâlâ Atlantik'teydi.

Savaştan sonra, Gardner, Chicago Üniversitesi'ndeki koleje tekrar katıldı. Mezun olmak için bir yıl okulda kaldı fakat yüksek lisans derecesi elde edemedi. On yıllık periyotlarda, Gardner, karısı Charlotte ve iki çocuklarıyla beraber Hastings-on-Hudson, New York'ta yaşadılar. Burada geçimini sağlamak için birkaç farklı yayıncı ile kitaplarını yayımlayan bağımsız bir yazar olarak çalıştı ve ayrıca çeşitli dergi ve gazetelerde yüzlerce dergi makalesi yayımladı. Euclid Bulvarı'nda yaşamaya başladılar. 

1950'lerin başında, Humpty Dumpty dergisinin editörlüğünü yaptı ve birçok çocuk dergisi için öyküler ve makaleler yazdı. Bu dergideki kâğıt katlama bulmacaları, Scientific American dergisinde ilk çalışmaları için yol açtı. Bu dergide 25 yıl çalıştı ve Mathematical Games köşesini yazdı.

1979 yılında, o ve eşi yarı emekli oldu ve Hendersonville, North Carolina şehrine taşındılar.

2000 yılında karısnı kaybeden Gardner 2002 yılında Oklahoma Üniversitesi'nde eğitim profesörü olan oğlu James Gardner'ın yanına, Norman, Oklahoma'ya, döndü. 22 Mayıs 2010 tarihinde hayata gözlerini yumdu. Gardner, eğlenceli matematik alanında uzmanlaşmış Amerikalı matematik ve fen yazarı olarak hep tanındı ve anılmaya devam ediyor, hayatı boyunca yaklaşık 70 kitabı yayımlandı.

 ESERLERİ

Bilim mi Sihir mi
Martin Gardner

KÜTÜPHANE