Thomas Jefferson'ın Kur'an'ı

Amerika Birleşik Devletleri’nin üçüncü başkanı Thomas Jefferson, 1765 yılında, Bağımsızlık Bildirgesi’ni oluşturmasından 10 yıl önce Kur’an’ın İngilizce bir çevirisini satın aldı. Bu, onun İslam’a olan ilgisinin başlangıcıydı. Bu zaman süresince Jefferson, İngiliz genel hukukuna ilişkin olarak İslam hakkında kapsamlı notlar alacak ve Orta Doğu dilleri, tarihi ve seyahatleriyle ilgili pek çok kitap edinmeye devam edecekti.

Jefferson, zamanın İngiltere ve Amerika’sındaki Protestan çoğunlukla birlikte, İslam’a karşı gösterilen hor görüye sahip olmasına rağmen, onu anlamaya çalışacak, Kur’an’ı inceleyecek, 1776’da, Müslümanları ülkesinin gelecekteki vatandaşları olarak hayal edecek ve İslam’a olan bu ilgisi yüzünden siyasi rakipleri tarafından Müslüman olmakla itham edilecekti.

Denise A. Spellberg, bu kitabında Batı dünyası ile İslamiyet’in ilişkilerini, tarih boyunca İslam’a karşı gösterilen olumlu ve olumsuz tepkilerin, okyanusun diğer tarafında yeni kurulmakta olan günümüzün Amerika Birleşik Devletleri üzerinde nasıl bir etki yarattığını sorguluyor.

Thomas Jefferson’ın Kur’an’ı, Batının günümüzdeki İslam’a negatif bakışının tarihte nasıl şekillendiğini anlayabileceğiniz en iyi kitaplardan biri!

 

 

 

 


Kitap Haberleri >

KÜTÜPHANE