Dr. Tarkan Özçetin1968 yılında Samsun’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Samsun’da tamamladı.
1986 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ne girdi.1989 yılında fakülte tarihinde ilk kez Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü ve 1991 yılında ise Dalgıçlık Kulüplerinin kurulmasına önayak oldu.

1992 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı İstanbul Çubuklu Kurtarma ve Sualtı Komutanlığı’nda Kurbağa Adam eğitimi aldı. Aynı yıl GSGM’den Cankurtaran brövesi aldı.

1992 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl sırası ile Yenikent Jokey Kulübü, Sampi ve Ankara Tarım İl Müdürlüğü Hayvan Sağlık Dairesi’nde çalıştı.

1993 yılında Ayrancı Veteriner adıyla Ankara Güvenlik Caddesi’nde ilk muayenehanesini açtı.

1994 yılında A.Ü. Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü’nde doktora öğrenimine başladı.

Konusunda dünyada ve Türkiye’de ilk ve tek olan “Ankara Kedilerinde (Felis Catus Angorensis) Dış Yapı ve Tüy Özellikleri, Büyüme ve Gelişme ve Üreme üzerine Araştırmalar” adlı doktora tezi TÜBİTAK (Ankara) tarafından desteklendi. 1996 yılında muayenehanesi poliklinik özelliği kazanarak Ayrancı Veteriner Kliniği oldu.

2000 yılında askerlik hizmetini tamamlanmasını takiben Ankara’nın 2. Türkiye’nin 3. hayvan hastanesi Vet Hospital Hayvan Hastanesi’ni kurdu.

2001 yılında TÜBİTAK destekli projesi II. Ulusal Küçük Hayvan Hekimliği Kongresi’nde sunuldu.

2006 yılında Ankara Üniversitesi’nde “Evcil Kedilerde Davranış” adlı semineri verdi.

2007 yılında çalışmalarının tamamlanmasıyla “Doktor” unvanı almaya hak kazandı.

2008 yılında Türkiye’nin ilk ve tek kedi hastanesi Cat Hospital’ı kurdu.

2008 yılında Türkiye’nin ilk kedi derneği “Ankara Kedisi Derneği”nin kurucu başkanı oldu.

2008 yılından beri yayın hayatında olan Türkiye’nin ilk kedi ve kültür dergisi “Kedici”nin kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni ve yazarıdır.

2010 yılında Türkiye’de ilk kez kurulan Golden Retriever Derneği'nin kurucu başkanı, Labrador Retriever Derneği’nin kurucu üyesidir.

2011 yılında kurulan Rahşan-Bülent Ecevit Bilim Kültür ve Sanat Vakfı’nın kurucu mütevelli üyesi olmuştur.

2013 yılında Türkiye’de ilk kez 3 büyük şehirde “Kedi Evi Yapma Kampanyası” başlatmıştır. Geçen sürede, içinde Ankara, İstanbul, İzmir ve Alanya’da on binlerce kedi evi yapına önayak olmuş, bir o kadar kediye de mama dağıtılmasını sağlamıştır.

2015 yılında Türkiye’nin belgesel kanalı İZ TV’de, Türkiye’nin ilk ve tek hayvan hastanesi belgeseli “Kedici”nin yapımcılığını 15 bölüm süresince yürütmüştür.

2016 yılında Türkiye’nin ilk Kedi Veteriner Hekimliği Derneği, kısa adı KEDVET olan Gönüllü Kediciler ve Kedici Veteriner Hekimler Derneği’ni kurdu. Dernek aynı yıl dünyanın en büyük ve saygın Kedi Veteriner Hekimliği Birliği olan International Society of Feline Medicine (ISFM) üye ve Türkiye temsilcisi oldu.

2017 yılında “Sahiplenme, Evlat Edin” sloganıyla başlattığı HEKEV isimli projeyle yüzlerce kediyi “evlendirmiş”, bir o kadar insanı evlat sahibi yapmıştır.

2018 yılında NTV kanalında 13 bölüm devam eden “Bi Dünya Sevgi” belgesel programının yapımcılığını yapmıştır.

2018 yılında Türkiye’nin ilk ve tek kedi temalı interaktif sözlüğü “Kedi Sözlük”ü kurmuştur.

2019 yılında TV100 kanalında “Bi Dünya Sevgi” belgeselinin yeni bölümlerine yapımcı olarak devam etmiştir.

2020 yılında Felikan firmasını kurdu. Dünyanın önde gelen veteriner ilaç firmalarından CEVA'nın pet ürünlerinin münhasır distribütörü olan firma, kedi ve köpeklere yönelik ürünlerin satış ve pazarlamasını yapmaktadır.

2021 yılında Türkiye’de ilk kez hayvan hastanelerinin tamamının katılımıyla kurulan Özel Hayvan Hastaneleri Derneği “OHHAD”ın kurucu başkanı oldu.                                             

Bugüne kadar ulusal ve uluslararası birçok dergi, gazete, radyo ve TV kanalında kedileri konu alan makale, haber, röportaj, belgesel ve söyleşileri yayınlanmıştır.

Evli ve iki çocuk babası olan Özçetin’in Kuşcuk, Cihan, Canıtın ve Umut isimli dört kedisi vardır. İngilizce bilmektedir.

 ESERLERİ

Kedici Olmak
Dr. Tarkan Özçetin

KÜTÜPHANE